Legislative Assembly

Toll Free Toll Free (800) 661-0784
Main Building Reception Main Building Reception (867) 767-9010 ext. 12000
Officer on Duty Security (867) 767-9131 ext. 12001
     
OFFICE OF THE SPEAKER
Speaker Jackson Lafferty (867) 767-9133
Speakers Executive Assistant/Members' Secretary Sue Tkachuk (867) 767-9133 ext. 12005
Fax (867) 873-0273
     
OFFICE OF THE CLERK
Clerk, Legislative Assembly Tim Mercer (867) 767-9130 
Senior Advisor to the Clerk Haylee Carlson (867) 767-9130 ext. 12011
Executive Secretary Cynthia James (867) 767-9130 ext. 12012
Chamber Supervisor Tanis Stirling (867) 767-9130 ext. 12013
Deputy Clerk  Sarah Kay (867) 767-9130 ext. 12025
Committee Clerk Michael Ball (867) 767-9130 ext. 12016
Committee Clerk Trainee Jennifer Franki-Smith (867) 767-9130 ext. 12009
Manager, Public Affairs and Communications Danielle Mager (867) 767-9130 ext. 12017
Public Affairs & Communications Intern Katie Weaver (867) 767-9130 ext. 12018
Communications Technical Support Officer Chris Cartwright (867) 767-9130 ext. 12015
     
CORPORATE SERVICES
Director, Corporate Services Darrin Ouellette (867) 767-9131 ext. 12030
Administrative Assistant Brendalynn Trennert (867) 767-9131 ext. 12031
Manager, Finance and Procurement Services Cheryl Menard (867) 767-9131 ext. 12032
Procurement and Finance Officer Donna Friesen (867) 767-9131 ext. 12033
Procurement Services Clerk Kim McDonald (867) 767-9131 ext. 12041
Administrative and Finance Coordinator Phoebe Esau (867) 767-9131 ext. 12034
Administrative and Finance Coordinator Shawn Abel (867) 767-9131 ext. 12035
Sergeant-At-Arms Brian Thagard (867) 767-9131 ext. 12036
Deputy Sergeant-At-Arms Derek Edjericon (867) 767-9131 ext. 12037
Officer on Duty Security (867) 767-9131 ext. 12039
     
Research, Library and Information Services
Director, Research, Library and Information Services Lee Selleck (867) 767-9132 ext. 12050
Legislative Assembly Advisor Megan Welsh (867) 767-9132 ext. 12051
Legislative Assembly Advisor April Taylor (867) 767-9132 ext. 12052
Legislative Assembly Advisor Gustavo Oliveira (867) 767-9132 ext. 12057
Hansard Editor Kate Covello (867) 767-9132 ext. 12058
Legislative Librarian Gerald Burla (867) 767-9132 ext. 12056
Assistant Legislative Librarian Lisc Daley (867) 767-9132 ext. 12054
Legislative Library Tech Sharon Smith (867) 767-9132 ext. 12055
Legislative Library Fax Fax (867) 873-0207
     
MEMBERS'OFFICES
Speakers Executive Assistant/Members' Secretary Sue Tkachuk (867) 767-9143 ext. 12100
Fax (867) 873-0276
MLA, DehCho Michael M. Nadli (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Deh Cho Trisha Landry (867) 699-4003
MLA, Frame Lake Kevin O'Reilly (867) 767-9143 ext. 12110
Constituency Assistant, MLA Frame Lake Craig Yeo (867) 767-9143 ext. 12113
MLA, Hay River North R.J. Simpson (867) 767-9143 
Constituency Assistant, MLA Hay River North Anne R Peters (867) 874-6301
MLA, Hay River South Wally Schumann (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Hay River South Myrtle Graham (867) 874-6141
MLA, Kam Lake Kieron Testart (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Kam Lake Garett Cochrane (867) 767-9143 ext. 12137
MLA, Inuvik Boot Lake Alfred Moses (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Inuvik Boot Lake Ray Solotki (867) 777-4693
MLA, Mackenzie Delta Frederick Blake (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Mackenzie Delta Liz Wright (867) 952-2652
MLA, Nahendeh Shane Thompson (867) 767-9143 ext. 12140
Constituency Assistant, MLA Nahendeh Mayada Echtay (867) 695-3780
MLA, Range Lake Caroline Cochrane (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Range Lake Diana Bui (867) 767-9143 ext. 12153
MLA, Sahtu Daniel McNeely (867) 767-9143 ext. 12160
Constituency Assistant, MLA Sahtu Lorraine Bezha (867) 767-9143 ext. 12163
MLA, Yellowknife North Cory Vanthuyne (867) 767-9143 ext. 12170
Constituency Assistant, MLA Yellowknife North Keith MacNeill (867) 767-9143 ext. 12173
MLA, Yellowknife Centre Julie Green (867) 767-9143 ext 12180
Constituency Assistant, MLA Yellowknife Centre Craig Yeo (867) 767-9143 ext. 12113
MLA, Tu Nehdeh-Wiilideh Tom Beaulieu (867) 767-9143 ext. 12185
Constituency Assistant, MLA Tu Nedhe-Wiilideh Lisa Colas (867) 767-9143 ext. 12188
MLA, Great Slave Glen Abernethy (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Great Slave Cathy Olson (867) 767-9143 ext. 12186
MLA, Nunakput Herbert Nakimayak (867) 767-9143 ext. 12145
Constituency Assistant, MLA Nunakput Diana Bui (867) 767-9143 ext. 12153
MLA, Monfwi Jackson Lafferty (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Monfwi Richard Charlo (867) 392-2586
MLA, Inuvik Twin Lakes Robert C. McLeod (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Inuvik Twin Lakes Leah Ipana (867) 678-2429
MLA, Thebacha Louis Sebert (867) 767-9143
Constituency Assistant, MLA Thebacha Patti Haaima (867) 872-5511
MLA, Yellowknife South Bob McLeod (867) 445-9457
Constituency Assistant, MLA Yellowknife South Darlene Mandeville (867) 445-9457
     
Office of the Chief Electoral Officer
Chief Electoral Officer Nicole Latour (867) 767-9100
Deputy Chief Electoral Officer VACANT (867) 767-9100 ext. 16010
Office Manager VACANT (867) 767-9100 ext. 16030
Communication & Research Officer Adrienne Cartwright (867) 767-9100 ext. 16020
Information Toll Free (844) 767-9100
Fax: (867) 920-9100
Fax Toll Free Fax (844) 873-9100
     
CONFLICT COMMISSIONER
Conflict of Interest Commissioner David Phillip Jones (780) 433-9000
Fax: (780) 733-9780
     
HUMAN RIGHTS COMMISSION
Human Rights Commission Office Administrative Officer (867) 767-9195
     
EQUAL PAY COMMISSIONER
Equal Pay Commissioner Vacant (867) 767-9010 ext. 12000
Toll Free (800) 661-0784
     
OFFICIAL LANGUAGES COMMISSIONER
Languages Commissioner Shannon Gullberg (867) 920-6500
Toll Free Toll Free (800) 661-0889
Fax (867) 920 2511
     
HUMAN RIGHTS ADJUDICATION PANEL
Human Rights Adjudication Panel Adjudicator (867) 920-3188
     
INFORMATION & PRIVACY COMMISSIONER
Information & Privacy Commissioner Elaine Keenan-Bengts (867) 669-0976